do kasy suma: 0,00 zł

Darmowa dostawa do Polski od 180 PLN!

Co piąty kubek gratis!

 

Obwarzanek z makiem

Autor: Michał Dziadkowiec
0

Produkty powiązane

Cena: 70,00 zł 70.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Dostępność: tymczasowo niedostępny

Dane techniczne

  • Kolor: złoty
  • Materiał ozdobny: złoto
  • Wysokość: 105 mm
  • Szerokość u góry: 85 mm
  • Waga: 322 g
Pojemność
300ml
Ręczne
wykonanie
Można myć
w zmywarce
Nie używać
w mikrofali
Opis

Kubek bez ucha Obwarzanek z makiem to przepyszna krakoska atrakcja.

Krakoskie (czy jak kto woli: krakowskie) atrakcje w ogóle są pyszne. Obwarzanek dodatkowo naprawdę można zjeść, bo to tutejszy street food. Nie ma potrawy bardziej regionalnej i powszechnie dostępnej niż właśnie obwarzanek. Jest dla Krakowa tym, czym oscypek dla Zakopanego i śledź dla Sztokholmu. Wymyślono go dawno temu, za czasów króla Władysława Jagiełły. Długo był przysmakiem postnym i bardzo długo dostępnym jedynie dla elit. Dopiero od połowy XIX wieku mogą wypiekać obwarzanki wszyscy, którzy potrafią.

Choć też bez przesady. Od 2010 roku obwarzanek krakowski jest w rejestrze Chronionego Oznaczenia Geograficznego Unii Europejskiej. Certyfikowane, oparte na tradycyjnej recepturze, robi tylko osiem piekarni. Podobno prawdziwy można poznać po podłużnych śladach po ruszcie na spodzie. Ma też ściśle określone wymiary: średnica powinna mieć od 12 do 17 cm, a grubość splotu od dwóch do czterech. Posypany jest solą, sezamem lub – jak naszym kubku – makiem.

Kubek bez ucha Obwarzanek z makiem to kolejny krakowski wzór autorstwa Michała Dziadkowca. Zrobił już dla nas między innymi Dom pod Osłem, hotel Cracovia i dwa inne obwarzanki: zwykły oraz z różem. W Mamsam zasmakowaliśmy w Krakowie, stąd w naszych zbiorach coraz więcej krakoskich projektów. Z ciekawością przysłuchujemy się gwarze, dzięki czemu zrobiliśmy kubki bez ucha Cicho-że, Weźże zróbże,  Czydzieści czy i Dżewo.

Nie tylko Krakuski i Krakusów dotyka kryzys. Być może rozwiązaniem problemów byłoby spełnienie postulatów opracowanych przez Kate Raworth, autorkę książki „Ekonomia obwarzanka”. Rezygnacja z kultu PKB, fetyszu ciągłego wzrostu, uważność na innych i naturę, wreszcie ograniczenie konsumpcji i powinno być lepiej wszystkim, a nie tylko najbogatszym.

Życzymy tego sobie i całemu światu. Wątpiącym, czy w dobie ograniczeń, należy kupować kubki, podpowiadamy: tak! Kubki bez ucha Mamsam powstają lokalnie – od produkcji po dekorację, a że są swoistą galerią talentów polskich grafików – mogą okazać się inwestycją.

Waluty
Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium