• polski
  • English
  • Cracovia

    Autor:

    70 

    Kubek bez ucha Cracovia to po prostu luksus w każdym domu.

    Otwarty w 1965 roku hotel Cracovia był jednym z pierwszych luksusowych hoteli w PRL. Zaprojektowany przez słynnego Witolda Cęckiewicza, autora m.in. polskiej ambasady w Delhi, uchodzi za ważny przykład powojennego modernizmu. Nieczynny od 2011 roku, nie został zburzony, być może w przyszłości powstanie tam muzeum architektury i designu. Kto wie, może będą w kolekcji znajdzie się kubek bez ucha z dawnych lat.

    Kubek bez ucha Cracovia przywodzi na myśl luksus nie tylko ze względu na wspomnienie wyprzedzającego epokę hotelu. Granatowo-złoty rysunek bryły budynku koresponduje ze złotym rantem. Kubek jest po prostu śliczny. Pasuje do naszej bogatej krakowskiej kolekcji, której są takie wzory jak słynny brutal hotel Forum i modernistyczny dom handlowy Jubilat. Polecamy więc wszystkim fankom i fanom Krakowa, ale też koneserkom i koneserom piękna. Radzimy nie zwlekać z zakupami, bo kubki bez ucha Mamsam powstają w limitowanych seriach. Znikają niepostrzeżenie.

    • Kolory: Złoty
    • Kolekcje: Kraków, Miejsca, Nazwy, Obrazy
    Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
     
    Dodaj do listy życzeń
    Dodaj do listy życzeń

    Opis

    Kubek bez ucha Cracovia to po prostu luksus w każdym domu.

    Otwarty w 1965 roku hotel Cracovia był jednym z pierwszych luksusowych hoteli w PRL. Zaprojektowany przez słynnego Witolda Cęckiewicza, autora m.in. polskiej ambasady w Delhi, uchodzi za ważny przykład powojennego modernizmu. Nieczynny od 2011 roku, nie został zburzony, być może w przyszłości powstanie tam muzeum architektury i designu. Kto wie, może będą w kolekcji znajdą się kubki bez ucha z dawnych lat.

    Hotel Cracovia powstał w czasach, gdy o luksusie nie wypadało nawet marzyć. A tam było wszystko co trzeba – porządnie urządzone pokoje, restauracja, kawiarnia z widokiem na Błonia. Stanisław Lem, który gardził PRL-owskim zbytkiem, pisał w listach do Sławomira Mrożka, że to „coś przyzwoitego, w skali rzeczywiście średnieuropejskiej”. Podśmiewał się z rodaków, którzy przyjeżdżają tam na kawę za trzy pięćdziesiąt i robią wokół tego przedstawienie. Kładą przy tylnej szybie wartburga lub syrenki zagraniczną gazetę albo pudełko po zagranicznej koszuli ze złotym logo. Sam bywał tam w cukierni, podobno kremówki z hotelu Cracovia nie miały sobie równych. Krakowianki i krakowianie ustawiali się po nie kolejkach, według plotek umyślnych przysyłał premier Cyrankiewicz. W latach 70. w hotelu pojawił się Pewex i wtedy już Cracovia, jak wiele innych orbisowskich hoteli, stała się dla Polek i Polaków namiastką zagranicy. Można było nie tylko podpatrzeć cudzoziemców, ale też kupić sobie coś za dewizy.

    Kubek bez ucha Cracovia przywodzi na myśl luksus nie tylko ze względu na wspomnienie wyprzedzającego epokę hotelu. Granatowo-złoty rysunek bryły budynku koresponduje ze złotym rantem. Kubek jest po prostu śliczny. Pasuje do naszej bogatej krakowskiej kolekcji, której są takie wzory jak słynny brutal hotel Forum i modernistyczny dom handlowy Jubilat. Polecamy więc wszystkim fankom i fanom Krakowa, ale też koneserkom i koneserom piękna. Radzimy nie zwlekać z zakupami, bo kubki bez ucha Mamsam powstają w limitowanych seriach. Znikają zazwyczaj bezpowrotnie.

     



    Exclusive products

    Special category of products
    Select your currency
    PLN Złoty polski
    EUR Euro