• polski
 • English
 • Krakuska

  Autor:

  70 

  Kubek bez ucha Krakuska, idealna para dla Krakusa, powraca cała w brokacie.

  Krakuska to potoczne określenie krakowianki. Kubek bez ucha Krakuska można łączyć z wzorem Krakowianka, ale można też z Krakusem. Krakusa zaprojektował Jacek Rudzki, szerzej znany jako Znajomy Grafik, który wyspecjalizował się w krakowskich wzorach.  To on jest autorem słynnych ZdupcajForum czy Jubilata, a też zwrotów, których krakuski i krakusi używają na co dzień. Weźże zróbże i Cicho-że robią w sklepie Mamsam furorę.

  Krakuskę można kompletować z wzorami z wielu kategorii. Kolekcje Postaci, Kraków, Słowa to tylko niektóre podpowiedzi. Poklikajcie w tagi, pochodźcie po naszym sklepie, a przekonacie się, że możliwości są nieograniczone.

   

  Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
   

  Opis

  Kubek bez ucha Krakuska, idealna para dla Krakusa, powraca cała w brokacie.

  Krakuska to potoczne określenie krakowianki. Choć kobiety to więcej niż połowa osób mieszkających w Krakowie, to dopiero od niedawna ich historię przypomina się w przestrzeni publicznej. Kazimiera Bujwidowa już w 1909 roku wydała broszurę „Czy kobieta powinna mieć te same prawa co mężczyzna”. Odpowiedź niby oczywista, ale pytanie wciąż powraca.

  W 2020 roku powróciło z wielką siłą, gdy w Polsce drastycznie ograniczono prawo do aborcji. Przez polskie miasta i miasteczka przeszły wielotysięczne manifestacje Strajku Kobiet. W Krakowie manifestowaliśmy między innymi przed siedzibą rządzącej partii przy ulicy Retoryka. Kilka miesięcy później, z inicjatywy radnej Małgorzaty Jantos, powstał tutaj Skwer Praw Kobiet. Wreszcie. Swoją drogą przy ulicy Retoryka stoi Dom pod Osłem – o nim też mamy piękny kubek.

  Kubek bez ucha Krakuska można łączyć z wzorem Krakowianka, ale można też z Krakusem. Krakusa zaprojektował Jacek Rudzki, szerzej znany jako Znajomy Grafik, który wyspecjalizował się w krakowskich wzorach.  To on jest autorem słynnych ZdupcajForum czy Jubilata, a też zwrotów, których krakuski i krakusi używają na co dzień. Weźże zróbże i Cicho-że robią w sklepie Mamsam furorę.

  Kubek bez ucha Krakuska wpisuje się w naszą kolekcji feminatywów. Zaczęliśmy od Architektki i stopniowo dopisujemy inne słowa, głównie nazwy zawodów – ArcheolożkaInformatyczka, Mecenaska czy Doktorka. A że praca to nie wszystko, to zadbaliśmy o koleżanki dla Krakuski. Pochodzą z różnych miast i też są bardzo fajne. Gdynianka ma pizzerię, Wrocławianka spółdzielnię mieszkaniową, a Warszawianka patronuje basenowi.

  Jak widzicie kubek bez ucha Krakuska można kompletować z wzorami z wielu kategorii. Kolekcje Postaci, Kraków, Słowa to tylko niektóre podpowiedzi. Poklikajcie w tagi, pochodźcie po naszym sklepie, a przekonacie się, że możliwości są nieograniczone.

  Krakuska to również, uwaga, męska czapka z krakowskiego stroju regionalnego, a więc niezawodna pamiątka z Krakowa. Co robić? Weźże, kupże.

  Additional Information  Exclusive products

  Special category of products
  Select your currency
  PLN Złoty polski
  EUR Euro