• polski
 • English
 • Kawa

  50 

  Kubek bez ucha Kawa niezawodnie przebudza.

  Słoweński etnolog Božidar Jezernik w książce poświęconej kawie pisze, że wszędzie, gdzie pojawiała się kawa, wybuchały rewolucje. „Dzieje się tak dlatego, iż kawa jest najbardziej radykalna ze wszystkich napojów, ponieważ zawsze za jej przyczyną ludzie zaczynają myśleć. A kiedy ludzie zaczynają myśleć, stają się niebezpieczni na tyranów i dla przeciwników wolności myślenia i działania”.

  Na to liczymy. Od kilku lat wiadomo, że papierowe kubki nie nadają się do recyklingu, bo są nasycone polietylenem, więc picie kawy z własnych kubków to już nie moda, a konieczność. Dzisiaj, gdy w ulubionych kawiarniach zamawiamy kawę na wynos, kubki bez ucha Mamsam przydają się jeszcze bardziej, niż wcześniej.

  W naszych archiwach jest sporo kubków Kawa, które – choć piękne – dawno się skończyły. Warto pamiętać, że rzadko powtarzamy wzory.

  • Kolory: Czarny
  • Kolekcje: Dom, Słowa

  Brak w magazynie

  Dodaj do listy życzeń
  Dodaj do listy życzeń

  Opis

  Kubek bez ucha Kawa niezawodnie przebudza.

  Rano przebudza zaspanych, w dzień nocnych marków, którzy muszą dostosować się do rytmu świata, a świat czasem wybija z rytmu. Słoweński etnolog Božidar Jezernik w książce poświęconej kawie pisze, że wszędzie, gdzie pojawiała się kawa, wybuchały rewolucje. „Dzieje się tak dlatego, iż kawa jest najbardziej radykalna ze wszystkich napojów, ponieważ zawsze za jej przyczyną ludzie zaczynają myśleć. A kiedy ludzie zaczynają myśleć, stają się niebezpieczni na tyranów i dla przeciwników wolności myślenia i działania”.

  Na to liczymy. Bo chociaż z kawą jest trochę jak z matką –  brzmi w większości języków podobnie i, choćbyśmy czasem chcieli, zmienia się niechętnie – to jednak sposoby jej picia ewoluują. W czasach, gdy możni pijali ją w saskiej porcelanie, mniej uprzywilejowani spotykali się w kawiarniach. Knuli na tyle skutecznie, by dziś kawa była powszechną przyjemnością. W XX wieku w Europie wokół kawy wyrósł potężny nurt designu, w którym odbijały się najważniejsze tendencje – od art deco, przez Bauhaus, po New Look. Ten ostatni szczególnie przyjął się w powojennej Polsce, gdzie wprawdzie trudno było o kawę, ale projektowano nadzwyczajne serwisy.  Kolejna rewolucja niestety przyszła ze Stanów Zjednoczonych, gdy popularność zyskały sieciowe kawiarnie. Tam mleko z kapką kawy serwowano w papierowych kubkach, które spodobały się również po naszej stronie oceanu.

  Do czasu. Od kilku lat wiadomo, że papierowe kubki nie nadają się do recyklingu, bo są nasycone polietylenem. W dobie katastrofy klimatycznej głupio jest ich używać. Picie kawy z własnych kubków to już nie moda, a konieczność. Dzisiaj, gdy w ulubionych kawiarniach zamawiamy kawę na wynos, kubki bez ucha Mamsam przydają się jeszcze bardziej, niż wcześniej. Jak mawia Internet – smacznej kawusi.

  W naszych archiwach jest sporo kubków Kawa, które – choć piękne – dawno się skończyły. Warto pamiętać, że rzadko powtarzamy wzory.  Exclusive products

  Special category of products
  Select your currency
  PLN Złoty polski
  EUR Euro