• polski
 • English
 • Smacznej kawusi

  Autor:

  70 

  Kubek bez ucha Kawa niezawodnie przebudza.

  Słoweński etnolog Božidar Jezernik w książce poświęconej kawie pisze, że wszędzie, gdzie pojawiała się kawa, wybuchały rewolucje. „Dzieje się tak dlatego, iż kawa jest najbardziej radykalna ze wszystkich napojów, ponieważ zawsze za jej przyczyną ludzie zaczynają myśleć. A kiedy ludzie zaczynają myśleć, stają się niebezpieczni na tyranów i dla przeciwników wolności myślenia i działania”.

  Już wiadomo, że papierowe kubki nie nadają się do recyklingu i w dobie katastrofy klimatycznej głupio jest ich używać. Picie kawy z własnych kubków to już  konieczność. Dzisiaj, gdy w kawiarniach zamawiamy kawę na wynos, kubki bez ucha Mamsam wydają się nieodzowne. Wypromowane przez internetowe memy hasło Smacznej Kawusi da sygnał, że wiecie, co jest na czasie.

  W naszych archiwach jest sporo kubków Kawa, które – choć piękne – dawno się skończyły. Pamiętajcie, że rzadko powtarzamy wzory. Łapcie te, które są. Poklikajcie w tagi, sprawdźcie dział Kolekcje, a skompletujecie zacny zestaw.

   

  • Kolory: Czarny
  • Kolekcje: Dom, Słowa
  Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
   
  Dodaj do listy życzeń
  Dodaj do listy życzeń

  Opis

  Kubek bez ucha Smacznej Kawusi niezawodnie przebudza.

  Rano przebudza zaspanych, w dzień nocnych marków, którzy muszą dostosować się do rytmu świata, a świat czasem wybija z rytmu. Słoweński etnolog Božidar Jezernik w książce poświęconej kawie pisze, że wszędzie, gdzie pojawiała się kawa, wybuchały rewolucje. „Dzieje się tak dlatego, iż kawa jest najbardziej radykalna ze wszystkich napojów, ponieważ zawsze za jej przyczyną ludzie zaczynają myśleć. A kiedy ludzie zaczynają myśleć, stają się niebezpieczni na tyranów i dla przeciwników wolności myślenia i działania”.

  Na to liczymy. Bo chociaż z kawą jest trochę jak z matką –  brzmi w większości języków podobnie i, choćbyśmy czasem chcieli, zmienia się niechętnie – to jednak sposoby jej picia ewoluują. W czasach, gdy możni pijali ją w saskiej porcelanie, mniej uprzywilejowani spotykali się w kawiarniach. Knuli na tyle skutecznie, by dziś kawa była powszechną przyjemnością. W XX wieku w Europie wokół kawy wyrósł potężny nurt designu, w którym odbijały się najważniejsze tendencje – od art deco, przez Bauhaus, po New Look. Ten ostatni szczególnie przyjął się w powojennej Polsce, gdzie wprawdzie trudno było o kawę, ale projektowano nadzwyczajne serwisy.  Kolejna rewolucja niestety przyszła ze USA, gdy popularność zyskały sieciowe kawiarnie. Tam mleko z kapką kawy serwowano w papierowych kubkach, które spodobały się również po naszej stronie oceanu.

  Do czasu. Już wiadomo, że papierowe kubki nie nadają się do recyklingu i w dobie katastrofy klimatycznej głupio jest ich używać. Picie kawy z własnych kubków to już  konieczność. Dzisiaj, gdy w kawiarniach zamawiamy kawę na wynos, kubki bez ucha Mamsam wydają się nieodzowne. Wypromowane przez internetowe memy hasło Smacznej Kawusi da sygnał, że wiecie, co jest na czasie.

  W naszych archiwach jest sporo kubków Kawa, które – choć piękne – dawno się skończyły. Pamiętajcie, że rzadko powtarzamy wzory. Łapcie te, które są. Poklikajcie w tagi, sprawdźcie dział Kolekcje, a skompletujecie zacny zestaw.


  Exclusive products

  Special category of products
  Select your currency
  PLN Złoty polski
  EUR Euro