towar niedostępny
dodaj do przechowalniDane techniczne
- Kolor: złoty
- Materiał ozdobny: złoto
- Wysokość: 105 mm
- Szerokość u góry: 85 mm
- Waga: 322 g
300ml
wykonanie
w zmywarce
w mikrofali
Kubek bez ucha Dom pod Osłem zabierzcie na spacer po Krakowie.
Spacerując na pewno dotrzecie na ulicę Retoryka, jest tam Skwer Praw Kobiet, a wokół wspaniałe kamienice, w tym aż pięć projektu Teodora Talowskiego. Dom pod Osłem przy Retoryka 9 to jedna z nich. Jak zwykle u Talowskiego są wykusze, loggie, asymetrie, trochę ozdób, słowem – wesoło. U góry, pod zwieńczeniem wykusza, wyrzeźbiono głowę osła. Stąd nazwa kamienicy.
Teodor Talowski był szalenie popularnym architektem przełomu XIX i XX wieku. Zaprojektował ponad 70 kościołów i mnóstwo innych budynków. Tylko w Krakowie stoi 16 kamienic jego autorstwa, a pracował w całej Galicji. Krytycy nazywają go polskim Gaudim, bo miał fantazję, czerpał z wielu stylów, secesję gładko łączył z renesansem i modernizmem. Z domem pod Osłem sąsiaduje kamienica Festina lente, w której Tylowski mieszkał. Łacińskie sentencje to też jego specjalność. Dom pod Osłem opisał zdaniem Faber est suae quisque fortunae, czyli Każdy jest kowalem swojego losu.
Zbadajcie tę historię podczas krakowskich spacerów, bo jest naprawdę ciekawa. Jak zresztą cały Kraków. W Mamsam przekonujemy się o tym od jakiegoś czasu osobiście, dzięki czemu w naszej kolekcji z miesiąca na miesiąc przybywa wzorów opowiadających o mieście. Wiemy, że polubiliście Czydzieści czy i – za dźwiękonaśladowczy żarcik z ortografii – Dżewo. Często pytacie o Ciumroka. Jeśli mieszkacie gdzie indziej i nie wiecie, kto to, zapamiętajcie – ciumrok to ten gość, który zawsze odpowiada Cicho-że. Mamy Krakusa i Krakuskę oraz zabytki z różnych epok – Wawel, Forum i Cracovię.
Wzór z hotelem, w którym prędzej czy później powstanie muzeum, tak samo jak kubek bez ucha Dom pod Osłem zaprojektował grafik Michał Dziadkowiec.
Jak widzicie dzięki zakupom w Mamsam możecie – jeśli jeszcze z jakichś względów nie mieszkacie w Krakowie – zbudować sobie Kraków w każdym domu. Najlepiej w Domu pod Osłem, ale od czegoś trzeba zacząć. Zatem na początek weźże i kup-że.