towar niedostępny
dodaj do przechowalniDane techniczne
- Kolor: granatowy
- Materiał ozdobny: nie złoto
- Wysokość: 105 mm
- Szerokość u góry: 85 mm
- Waga: 322 g
300ml
wykonanie
w zmywarce
w mikrofali
Kubek bez ucha Turysta przywołuje wspomnienia.
Ten wzór zaczerpnęliśmy z czasów, gdy turystyka jeszcze nie szkodziła światu. To obrysowane logo czasopisma, które ukazywało się Polsce w latach 1951-1962, potem właśnie z niego wykluł się „Światowid”. Pismo „Turysta” spłacało trochę daninę władzy – publikowano tam sporo propagandy, ale było też cenne dla podróżujących. Odkąd sekretarzem redakcji został Tadeusz Garczyński, znany piewca Tatr i sportowiec z sukcesami, „Turysta” nabrał rozmachu, zwłaszcza w tatrzańskich historiach. Dziś z tego logo korzystają twórcy magazynu wydawanego przez PTTK.
Współcześnie turysta ma, niestety słusznie, zszarganą opinię. Dane z 2012 roku mówią o miliardzie ludzi przekraczających granicę dla relaksu. Inne podają, że turystyka generuje 10 procent światowego produktu brutto. Ona też odpowiada za mnóstwo śladu węglowego i ogólną dewastację środowiska. Pandemia, wygląda na to, niewiele tu zmieniła.
Kubek bez ucha Turysta odwołuje się jednak do romantycznego mitu, a nie wczasów all inclusive. Typografia nawiązująca do , podpowiada, że chodzi nam raczej o turystę, który z plecakiem przemierza góry, przemieszcza się na własną rękę i robi to dla lasu, a nie lansu. Tacy turyści i turystki wciąż są i wierzymy, że wielu zagląda do naszego sklepu. O tym, jak połączyć mit romantycznego turysty ze współczesnym szalonym tempem zwiedzania, opowiedział w książce „Turysta polski w ZSRR” pisarz Juliusz Strachota. Serdecznie polecamy tego autora, jeśli go jeszcze nie znacie.
Radzimy zestawiać kubek bez ucha Turysta z innymi z bogatej kolekcji Relaks, do której trafiają kubki z wakacyjnymi motywami. Zwróćcie uwagę na drugiego Turystę, który wywodzi się ze znanego w PRL szyldu. Wspólnie stworzą komplet, który przywoła wspomnienie przygody. Jeśli przygoda dopiero przed wami, popatrzcie na Gravele.Zresztą, róbcie co chcecie. Poklikajcie w tagi, przejrzyjcie dział Kolekcje, a znajdziecie wzory, którym trudno się oprzeć – Wagabunda, Widok na góry albo Laba.
Pamiętajcie tylko, by nie zwlekać z zakupami, bo nasze wzory szybko znikają i rzadko wracają.