do kasy suma: 0,00 zł

Darmowa dostawa do Polski od 180 PLN!

Co piąty kubek gratis!

 

Brutal

Autor: MAMSAM
0
Cena: 70,00 zł 70.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Dostępność: Dostępny
Wysyłka w: 24 godziny
Pojemność
300ml
Ręczne
wykonanie
Można myć
w zmywarce
Nie używać
w mikrofali

Dane techniczne

  • Kolor: czarny
  • Materiał ozdobny: nie złoto
  • Wysokość: 105 mm
  • Szerokość u góry: 85 mm
  • Waga: 322 g
Opis

Kubek bez ucha Brutal opowiada o ludziach i architekturze.

Jeśli chodzi o ludzi Brutal to zwykły buc i dzban, nie szanujemy. Jeśli chodzi o architekturę jest dużo ciekawiej. Brutalizm to nurt kojarzony z modernizmem, ale wymyślony w opozycji do niego. Twórcom pierwszych brutali chodziło o to, by odrzeć architekturę z estetyki, którą kojarzono z niepotrzebnym ich zdaniem zamiłowaniem do piękna. Nazwę, pochodzącą od francuskiego béton brut, czyli surowy beton wymyślili brytyjscy architekci Alison i Peter Smithson. Najpierw fascynował ich Ludwig Mies van der Rohe, a potem postawili Hunstanton School w Notfolk. Ta zbudowana w latach 50. szkoła dała początek brutalizmowi, czyli betonowym gmachom o surowej konstrukcji.

Szczyt popularności brutalizmu przypadł na lata 70. XX wieku. Wtedy powstał nieistniejący już dworzec kolejowy w Katowicach, Królewski Teatr Narodowy w Londynie czy słynna Genex Tower w Belgradzie. Kraków w tym wyścigu okazał się prawie pierwszy i chyba ostatni. W 1965 roku otwarto zaprojektowany przez architektkę Krystynę Różyską-Tołłoczko Bunkier Sztuki. Teraz trwa przebudowa. W latach 70. Janusz Ingarden zaprojektował luksusowy hotel Forum. Budowa przeciągnęła się aż do 1989 roku, więc nie zdążył zrobić wrażenia. Wkrótce powstały w Krakowie hotele, w których sauna i drzwi na fotokomórkę były oczywistością, a peweksem pachniał cały kraj. Od 2002 roku Forum stoi zamknięty. To piękny brutal, w dodatku z widokiem na Wawel.

Również w Krakowie, w działającej od 1924 roku do dziś firmie kosmetycznej, powstał modny w latach 70. i 80. męski zapach Brutal. Coś to niestety mówi o czasach, w którym dorastali dzisiejsi boomersi.

Kubek bez ucha Brutal też wywodzi się z Krakowa, ale sami widzicie, że jest przyjemny w użyciu. Jak wszystkie kubki Mamsam, które w zimne dni miło grzeją dłonie, a w upał mogą dać ochłodę. Niezależnie od pogody świetnie się je kolekcjonuje. Brutala zestawiajcie z czym chcecie. Na przykład dla żartu z innymi postaciami.

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium