• polski
 • English
 • Bezgraniczna przyjaźń Dwustronny

  Autor:

  70 

  Kubek bez ucha Bezgraniczna Przyjaźń ma dwie wersje językowe – polską i ukraińską.

  To jeden z wzorów, na które pomysł podrzuciła nam ukraińska artystka wizualna mieszkająca w Polsce, Yulia Krivich. Od stycznia 2022 roku Yulia wraz z innymi ukraińskimi artystami i artystkami bada, jak osoby z doświadczeniem migracji określają siebie po polsku. Podczas spotkań w Nowym Teatrze w Warszawie powstaje słownik najważniejszych dla migrantek i migrantów polskich zwrotów i słów. Zwrot Bezgraniczna Przyjaźń, podobnie jak Cześć i Sprawczość, pochodzi właśnie z tego słownika.

  W kolekcji Mamsam mamy też oczywiście kubek bez ucha W Ukrainie.

  Od dawna wiemy, że Putin to chuj i bardzo przejmuje nas wojna w Ukrainie, więc darujemy sobie zwyczajowe namowy do zakupów. Ale prosimy, uczcie się ukraińskich słówek i mówcie W Ukrainie.

  • Kolory: Niebieski
  • Kolekcje: Słowa, Sprawy
  Tagi: , , , , , , , , ,
   
  Dodaj do listy życzeń
  Dodaj do listy życzeń

  Opis

  Kubek bez ucha Bezgraniczna Przyjaźń ma dwie wersje językowe – polską i ukraińską.

  To jeden z wzorów, na które pomysł podrzuciła nam ukraińska artystka wizualna mieszkająca w Polsce, Yulia Krivich. Mamy też Cześć i Sprawczość po polsku i po ukraińsku. Yulia Krivich w 2019 roku zaapelowała, żeby mówić w Ukrainie i do Ukrainy. To forma partnerska, podczas gdy na kwestionuje suwerenność Ukrainy. W lipcu 2022 o stosowane w kontekście Ukrainy przyimków w i do zaapelowała Rada Języka Polskiego PAN.

  Od stycznia 2022 roku Yulia Krivich wraz z innymi ukraińskimi artystami i artystkami bada, jak osoby z doświadczeniem migracji określają siebie po polsku. Podczas spotkań w Nowym Teatrze w Warszawie powstaje słownik najważniejszych dla migrantek i migrantów polskich zwrotów i słów. Definicje, które proponują uczestnicy projektu to zapis zdarzeń i towarzyszących im emocji. Część z nich znajdziecie w wydawanym przez Fundację Bęc Zmiana Notesie Na 6 Tygodni.

  Zwrot Bezgraniczna Przyjaźń, podobnie jak Cześć i Sprawczość, pochodzi właśnie z tego słownika. Zgłosiła go artystka Jana Shostak, tłumacząc, że przyjaźń jest zjawiskiem niwelującym podziały. „Poczuć się dobrze bez względu na kraj pochodzenia pomogły mi osoby, z którymi studiowałam na ASP, dzięki nim nie czułam różnicy społecznej, nigdy nie było nawet o tym mowy. Była natomiast ciekawość różnic kulturowych, dzieliliśmy się doświadczeniami, to raczej była taka wartość dodatnia. Pewnie każdy z was poczuł przynajmniej raz coś takiego. To przeważnie zależy od ludzi. Wszędzie są ludzie i ludziska” – napisała w uzasadnieniu.

  Wzór Bezgraniczna Przyjaźń jest więc o przyjaźni w ogóle. To uniwersalna relacja podnosząca na duchu niezależnie od okoliczności. Nieodzowna, gdy wokół panoszy się zło.

  W kolekcji Mamsam mamy też  kubek bez ucha W Ukrainie.

  Od dawna wiemy, że Putin to chuj i bardzo przejmuje nas wojna w Ukrainie, więc darujemy sobie zwyczajowe namowy do zakupów. Ale prosimy, uczcie się ukraińskich słówek i mówcie W Ukrainie.


  Exclusive products

  Special category of products
  Select your currency
  PLN Złoty polski
  EUR Euro