towar niedostępny
dodaj do przechowalniDane techniczne
- Kolor: czarny
- Materiał ozdobny: nie złoto
- Wysokość: 105 mm
- Szerokość u góry: 85 mm
- Waga: 322 g
300ml
wykonanie
w zmywarce
w mikrofali
Znak Witruwiusza, nazywany również Człowiekiem witruwiańskim, to słynny szkic Leonarda da Vinci przedstawiający idealne proporcje ludzkiego ciała. Powstał on w około 1490 roku i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli harmonii, proporcji oraz równowagi między nauką i sztuką. Nazwa szkicu pochodzi od rzymskiego architekta Witruwiusza, który w swoim dziele „De architectura” opisał idealne proporcje ludzkiego ciała.
Da Vinci, inspirowany koncepcjami Witruwiusza, stworzył rysunek przedstawiający nagiego mężczyznę z rozpostartymi rękami i nogami, wpisanego w koło i kwadrat. Obie figury geometryczne mają symboliczne znaczenie: koło reprezentuje nieskończoność, duchowość i doskonałość, a kwadrat – materię, świat fizyczny i racjonalność. Połączenie tych dwóch kształtów odzwierciedla renesansowy ideał jedności człowieka z kosmosem.
Rysunek ten jest także znakomitym przykładem badań da Vinci nad anatomią i matematyką. Na podstawie analizy proporcji ludzkiego ciała Leonardo badał takie zasady jak złoty podział oraz ich zastosowanie w architekturze i sztuce.
My proponujemy Witruwiańczyka z węgierskiego znaczka pocztowego z połowy lat 60tych.