• polski
  • English
  • Miasto Łódź

    Autor:

    70 

    Kubek bez ucha Łódź patrzy w przyszłość.

    Łódź to miasto, w którym jest na przykład basen Anilana, znany z okładki albumu „Latem w mieście”. Jest też dworzec kolejowy wielkości małego lotniska, zazwyczaj całkiem pusty. Ulica Smutna leży w dzielnicy Doły, a przy niej ulokowano cmentarz i więzienie. Najkrócej mówiąc – to miasto dużych tradycji i wielkiej przyszłości, w którym zawsze najwięcej kłopotów przysparza teraźniejszość. W sumie, jak w życiu.

    Kochamy Miasto Łódź. Mamy  wiele związanych z nią ekscytujących wspomnień, znamy tam świetnych ludzi, cenimy ekipę Pan Tu Nie Stał i Bardzo Rozsądnie. Poza tym miło kojarzy się nam dużą łódką, a więc pływaniem i wakacjami. Dlatego kubek bez ucha Łódź powraca w nowych odsłonach. Przypominamy, że mamy bogatą kolekcję miejskich wzorów, czekają też Bałuty i Kaskada inspirowana neonem z ulicy Narutowicza. Poklikajcie w tagi, sprawdźcie dział Kolekcje, a znajdziecie więcej, niż marzyliście.

    • Kolory: Czarny
    • Kolekcje: Miasta, Miejsca, Nazwy
    Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
     

    Opis

    Kubek bez ucha Miasto Łódź patrzy w przyszłość.

    Miasto Łódź to miejsce, w którym jest na przykład basen Anilana, znany z okładki albumu „Latem w mieście”. Jest też dworzec kolejowy wielkości małego lotniska, zazwyczaj całkiem pusty. Ulica Smutna leży w dzielnicy Doły, a przy niej ulokowano cmentarz i więzienie. Najkrócej mówiąc – to miasto dużych tradycji i wielkiej przyszłości, w którym zawsze najwięcej kłopotów przysparza teraźniejszość. W sumie, jak w życiu.

    Łódzkie tradycje wiążą się przede wszystkim z przemysłem włókienniczym. W XIX wieku powstały tam wielkie fabryki, które zaopatrywały Rosję. Po wojnie pracowały nadal, lekko tylko zmodernizowane i zaopatrywały Związek Radziecki. W gmachu pierwszej dużej manufaktury – fabryce Geyera – mieści się Centralne Muzeum Włókiennictwa, które dokumentuje czas świetności i bolesnego upadku, który spotkał Łódź w latach 90.

    Łódź to oczywiście również film i sztuka. W latach 30. powstała tu jedna z pierwszych kolekcji sztuki współczesnej, po wojnie otwarto Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych i słynną Filmówkę, która wykształciła większość twórców i twórczyń polskiego i kilku światowego kina. Wspomnienia absolwentów pozwalają uwierzyć, że Łódź czasów PRL była jedną wielką balangą. Nie potwierdza tego dyplomowy dokument Krzysztofa Kieślowskiego „Z miasta Łodzi”, ale jak wiadomo towarzyskie mity mają wielką siłę. Najwięcej wybitnego kina i nostalgicznej Łodzi jest w animacji Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

    Kochamy Miasto Łódź. Swoją drogą ta fraza też pochodzi z filmu, konkretnie z „Samych swoich” Sylwestra Chęcińskiego. Mamy  wiele związanych z Łodzią ekscytujących wspomnień, znamy tam świetnych ludzi, cenimy ekipę Pan Tu Nie Stał i Bardzo Rozsądnie. Poza tym miło kojarzy się nam dużą łódką, a więc pływaniem i  wakacjami. Dlatego kubek bez ucha Łódź powraca w nowych odsłonach. Przypominamy, że mamy bogatą kolekcję miejskich wzorów, czekają też Bałuty i Kaskada inspirowana neonem z ulicy Narutowicza. Poklikajcie w tagi, sprawdźcie dział Kolekcje, a znajdziecie więcej, niż marzyliście.



    Exclusive products

    Special category of products
    Select your currency
    PLN Złoty polski
    EUR Euro