• polski
 • English
 • LUXUS

  Autor:

  70 

  Kubek bez ucha Luxus jeszcze nigdy nie błyszczał aż tak.

  Ten wzór był już kiedyś w naszej kolekcji. Tęskniliście, więc wraca w nowej odsłonie i nowych okolicznościach.  Teraz, na przekór rzeczywistości emanuje złotem. Może zresztą wcale nie na przekór. W końcu w kryzysie złoto podobno jest najlepszą inwestycją. W Polsce lat 80. luksus był marzeniem albo projektem artystycznym. Dla spotęgowania ironii albo, przeciwnie, bliskości zagranicy, wymagał „x” w miejscu „ks”. O tym opowiada wzór Luxus.

  Nasze nasze kubki, choć tu i tam lubiane, nie aspirują nie wiadomo gdzie. Znanej od lat formie nadajemy nową treść – wzory to przegląd prac najzdolniejszych polskich graficzek i grafików, sporo relaksu, ale też ważne Sprawy. Dlatego tak bardzo nadają się do kolekcjonowania.

  Kubek bez ucha Luxus radzimy zestawiać z Dobrobytem i, ku przestrodze, Upadkiem. Przejrzyjcie dział Kolekcje, poklikajcie w tagi, a pomysły przyjdą same.

   

  • Kolory: Czarny, Złoty
  • Kolekcje: Relaks, Słowa
  Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,
   
  Dodaj do listy życzeń
  Dodaj do listy życzeń

  Opis

  Kubek bez ucha Luxus jeszcze nigdy nie błyszczał aż tak.

  Ten wzór był już kiedyś w naszej kolekcji. Tęskniliście, więc wraca w nowej odsłonie i nowych okolicznościach.  Teraz, na przekór rzeczywistości emanuje złotem. Może zresztą wcale nie na przekór. W końcu w kryzysie złoto podobno jest najlepszą inwestycją.

  Kubek bez ucha Luxus nawiązuje do lat 80. XX wieku, gdy we Wrocławiu działała grupa artystyczna Luxus. Robili prześmiewczy zin, akcje i wystawy – trochę po to, by w epokę szarości wpuścić trochę koloru, trochę, żeby wyśmiać estetykę peweksu. Kto pamięta, czym był Pewex, ten wie – sprzedawano tam za dolary przedmioty codziennego użytku opakowane na tyle zmyślnie, że wydawały się luksusowe. Aleksandra Boćkowska, która w książce „Księżyc z peweksu” opisała luksus czasów PRL, spotkała czytelniczki wspominające pierwsze wizyty w Paryżu. „Pachniało jak w peweksie” – mówiły o wrażeniach ze sklepów.

  W Polsce lat 80. luksus był marzeniem albo projektem artystycznym. Dla spotęgowania ironii albo, przeciwnie, bliskości zagranicy, wymagał „x” w miejscu „ks”. O tym opowiada wzór Luxus.

  Kubek bez ucha Luxus znakomicie jednak sprawdza się współcześnie. Słowo zdążyło się spolszczyć i spowszednieć, ale zjawisko wciąż pozostaje wdzięcznym tematem dla wyobraźni. Znowu zajmują się nim artyści, tym razem na świecie. W 2022 roku liczne nagrody, w tym Złotą Palmę w Cannes zdobył film „W trójkącie” Rubena Östlunda, na platformach streamingowych modnie było oglądać serial „Biały lotos”. Wydaje się jasne, ile warte jest całe to złoto.

  W Mamsam wiemy to od dawna, dlatego nasze kubki, choć tu i tam lubiane, nie aspirują nie wiadomo gdzie. Znanej od lat formie nadajemy nową treść – wzory to przegląd prac najzdolniejszych polskich graficzek i grafików, sporo relaksu, ale też ważne Sprawy. Dlatego tak bardzo nadają się do kolekcjonowania.

  Kubek bez ucha Luxus radzimy zestawiać z Dobrobytem i, ku przestrodze, Upadkiem. Przejrzyjcie dział Kolekcje, poklikajcie w tagi, a pomysły przyjdą same.

     Exclusive products

  Special category of products
  Select your currency
  PLN Złoty polski
  EUR Euro