• polski
 • English
 • Dzban

  Autor:

  70 

  Kubek bez ucha Dzban wpisuje się w galerię postaci.

  W 2018 roku Dzban wygrał plebiscyt Wydawnictwa Naukowego PWN na młodzieżowe słowo roku, ale już wcześniej było wiadomo, że to wdzięczne określenie kogoś niespecjalnie ogarniętego. Poza tym to oczywiście naczynie, inaczej niż nasze wąskie w talii kubki, z brzuchem i uchem. Jest nawet przysłowie „Dopóty dzban wodę nosi, dopóki mu się ucho nie urwie”.

  Dla wszystkich, którzy wolą nosić wodę z rozmachem, kubek bez ucha Dzban będzie idealny. Niczym w starej reklamie: dwa w jednym – pojemne naczynie i od razu bez ucha, można nosić do woli. Dzban świetnie sprawdzi się też w zestawach. Mamy paru typów – Buc, Heartbreaker, Szelma. Przyznajcie, aż się proszą. Przejrzyjcie dział Kolekcje, poklikajcie w tagi, a – nomen omen – ogarniecie galerię postaci.

  • Kolory: Czarny
  • Kolekcje: Diss, Dom, Postaci, Przedmioty, Słowa
  Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,
   
  Dodaj do listy życzeń
  Dodaj do listy życzeń

  Opis

  Kubek bez ucha Dzban wpisuje się w galerię postaci.

  W 2018 roku Dzban wygrał plebiscyt Wydawnictwa Naukowego PWN na młodzieżowe słowo roku, ale już wcześniej było wiadomo, że to wdzięczne określenie kogoś niespecjalnie ogarniętego. Językoznawcy tłumaczą popularność „dzbana” zbitką spółgłosek i tym, że kryje w sobie „ban”, czyli wiadomo co. Pewnie mają rację, bez wątpienia to śliczne słowo. Ekspertki i eksperci nie zgodzą się raczej się z opinią, że jest dźwiękonaśladowcze, ale dla nas – laików – dzban pobrzmiewa nieogarnięciem.

  Poza tym to oczywiście naczynie, inaczej niż nasze wąskie w talii kubki, z brzuchem i uchem. Jest nawet przysłowie „Dopóty dzban wodę nosi, dopóki mu się ucho nie urwie”. Przydatne w rozkminianiu zawiłości polszczyzny, ale też na co dzień. Funkcjonuje jako ostrzeżenie, by nie przeginać z roszczeniami.

  Dla wszystkich, którzy wolą nosić wodę z rozmachem, kubek bez ucha Dzban będzie idealny. Niczym w starej reklamie: dwa w jednym – pojemne naczynie i od razu bez ucha, można nosić do woli. Dzban świetnie sprawdzi się też w zestawach. Mamy paru typów – Buc, Heartbreaker, Szelma. Przyznajcie, aż się proszą. Przejrzyjcie dział Kolekcje, poklikajcie w tagi, a – nomen omen – ogarniecie galerię postaci.  Exclusive products

  Special category of products
  Select your currency
  PLN Złoty polski
  EUR Euro