• polski
 • English
 • Żoliborz

  50 

  • Collection: Miejsca, Warsaw
  • Color: Green

  1 in stock

  SKU: 0942 Autor: Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
  Free delivery for purchases above 150 PLN and more! (Poland)
  Free delivery for purchases above 300 PLN (Germany and the Czech Republic)

  Description

  Kubek bez ucha Żoliborz sprawi, że wszędzie na świecie zatęsknicie za Warszawą.

  Żoliborz to najmniejsza dzielnica Warszawy. Jej nazwa pochodzi od posiadłości Joli Bord („Piękny Brzeg”), którą w XVIII wieku założyli nad Wisłą księża pijarzy. Dziś prowadzą na Żoliborz drogi wielu protestów, ale poza tym to miejsce ulubione przez artystów. Do mieszkania i pisania. O Żoliborzu śpiewają takie zespoły jak T. Love, Partia, Trawnik czy Funky Filon. Konstanty Ildefons Gałczyński oraz Jerzy Zagórski napisali o dzielnicy wiersze. Nie bez powodu na głównym placu spotykają się ulice trzech wieszczów – Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego. Słynny żoliborzanin Paweł Dunin-Wąsowicz wydał „Literacki przewodnik po Żoliborzu”, z którego dowiecie się wszystkiego. W 1979 roku siostry Alicja i Bożena Wahl założyły jedną z pierwszych  prywatnych galerii sztuki w Polsce.

  Żoliborz jest kameralny, zielony, mnóstwo tu świetnej architektury, blisko nad Wisłę i do lasu. Dobrze się mieszka, wspaniale spaceruje – w Sprawie albo zupełnie bez.

  Wzór Żoliborz mamy w wielu wersjach, można więc skompletować sobie pokaźną żoliborską kolekcję. Pamiętajcie tylko, że lepiej nie zwlekać. Kubki powstają w krótkich seriach, wyprzedane wzory prawie nigdy nie wracają.

     Exclusive products

  Special category of products