• polski
 • English
 • Ursynów

  Autor:

  50 

  Kubek bez ucha Ursynów przypomina, żeby nie oceniać książki po okładce.

  Ursynów to na pierwszy rzut oka po prostu blokowisko, jedna z 18 dzielnic Warszawy. W rzeczywistości to miejsce zupełnie wyjątkowe, które samo w sobie jest opowieścią o czasach, w których powstawało. Pierwsze osiedla zaprojektowane przez zespół architektów dowodzony przez Marka Budzyńskiego zbudowano w drugiej połowie lat 70. xx wieku. To Ursynów Północny i słynne w Warszawie ulice – Wiolinowa, Koncertowa, Puszczyka i Koński Jar. Pierwsi mieszkańcy wprowadzili się tam w 1977 roku i stworzyli unikatową w skali miasta społeczność. Po Północnym nadeszły Imielin, Natolin i wreszcie, na przełomie wieków, Kabaty.

  Ursynów jest miejscem, gdzie kiedyś knuła inteligencja, potem rodził się hip hop, ciągle mieszkają artyści, na przykład Fisz i Emade, którzy na kolejnych płytach wspominają ursynowskie dzieciństwo.

  Kubek bez ucha Ursynów polecamy łączyć z innymi dzielnicami Warszawy. Najbliżej jest Mokotów, a inne miejsca dopełnią mapę.

  • Kolory: Chabrowy
  Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,
   
  Dodaj do listy życzeń
  Dodaj do listy życzeń

  Opis

  Kubek bez ucha Ursynów przypomina, żeby nie oceniać książki po okładce.

  Ursynów to na pierwszy rzut oka po prostu blokowisko, jedna z 18 dzielnic Warszawy. W rzeczywistości to miejsce zupełnie wyjątkowe, które samo w sobie jest opowieścią o czasach, w których powstawało. Pierwsze osiedla zaprojektowane przez zespół architektów dowodzony przez Marka Budzyńskiego zbudowano w drugiej połowie lat 70. xx wieku. To Ursynów Północny i słynne w Warszawie ulice – Wiolinowa, Koncertowa, Puszczyka i Koński Jar. Pierwsi mieszkańcy wprowadzili się tam w 1977 roku i stworzyli unikatową w skali miasta społeczność. Socjologowie, artyści, psycholożki ułożyli tam życie w dużym stopniu obok systemu. „On – szczupły, śniady, nerwowy. Ona – jasna, w zamaszystej spódnicy, ostoja spokoju. I razem w tych kpinach już od ponad czterdziestu lat” – opisywała ich w 2016 roku Lidia Pańków w fascynującej książce „Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego”.

  Po Północnym nadeszły Imielin, Natolin i wreszcie, na przełomie wieków, Kabaty. Tam pod koniec lat 90. w prędko budowanych blokach zamieszkała aspirująca klasa średnia. Dziś, jeśli aspiracje poszły po ich myśli, mieszkają już pewnie w Wilanowie. Jeśli, jak to często bywa w Warszawie, przeszli na prekariat, tworzą na Kabatach unikatową społeczność.

  Ursynów jest miejscem, gdzie kiedyś knuła inteligencja, potem rodził się hip hop, ciągle mieszkają artyści, na przykład Fisz i Emade, którzy na kolejnych płytach wspominają ursynowskie dzieciństwo. Ursynów Północny jest przekleństwem taksówkarzy – przez prawie pół wieku nikt nie nabrał wprawy w dojazdach pod wskazane adresy. Jest też marzeniem soc-spacerowiczów. Można do woli kręcić się wśród zieleni i bloków zaprojektowanych z myślą o mieszkańcach, a nie dogęszczaniu. W drodze do lasu spotkamy bloki przy Grzegorzewskiej, gdzie w latach 80. Stanisław Bareja kręcił serial „Alternatywy 4”. Niektórych serial wciąż śmieszy, na blokach są okolicznościowe murale.

  Kubek bez ucha Ursynów polecamy łączyć z innymi dzielnicami Warszawy. Najbliżej jest Mokotów, a inne miejsca dopełnią mapę.  Exclusive products

  Special category of products
  Select your currency
  PLN Złoty polski
  EUR Euro