• polski
 • English
 • Supersam

  50 

  Kubek bez ucha Supersam to hołd dla architektury modernizmu.

  Niebywale nowatorski Supersam stanął w Warszawie w 1962 roku. Był bardzo atrakcyjny – bar kawowy wymalował Edward Krasiński, a małżeństwo Rechowiczów zrobiło mozaiki w hallu i w barze Frykas. Frykasów było tam pod dostatkiem. Niestety, w 2006 wybitny budynek zburzono.

  Kubek bez ucha Supersam wpisuje się w kolekcję ikon architektury – mamy ich kilka w sklepie. Poklikajcie w tagi, sprawdźcie dział Kolekcje, pokręćcie się po stronie, a na pewno skompletujecie zestaw marzeń. Wzory związane z Warszawą mamy w wielkim wyborze. Pamiętajcie tylko, że prędko znikają i prawie nigdy nie wracają. Zachęcamy zatem do szybkich decyzji.

  • Kolekcje: Miejsca, Nazwy, Słowa, Warszawa
  • Kolory: Niebieski

  1 w magazynie

  Dodaj do listy życzeń
  Dodaj do listy życzeń

  SKU: 0614 Autor: Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
  Zakupy za 150 PLN lub więcej to darmowa dostawa! (Polska)
  Zakupy za 300 PLN lub więcej to darmowa dostawa! (Niemcy i Czechy)

  Opis

  Kubek bez ucha Supersam to hołd dla architektury modernizmu.

  Czego tam nie było! Piekarnia, garmażeria, rozbieralnia mięsa, palarnia kawy, paczkarnia. Bar kawowy z malowidłem autorstwa Edwarda Krasińskiego i bar szybkiej obsługi Frykas, gdzie na ścianie rozpościerała się mozaika Hanny i Gabriela Rechowiczów (druga była w hallu). To był pierwszy, otwarty w 1962 roku, samoobsługowy sklep w powojennej Polsce i od razu nadzwyczajny. Zaopatrzenie, przynajmniej na początku, było lepsze niż gdziekolwiek, fantastyczny był też projekt architektoniczny. Opracowany przez zespół pod kierunkiem Jerzego Hryniewieckiego wyróżniał się nowatorstwem na światową skalę. Wiszący dach, parawanowe ściany, przeszklenia i dbałość o detale przyniosły autorom i autorce wyróżnienie na Biennale w Sao Paulo. Niestety, mimo protestów, w 2006 roku Supersam zburzono i przy placu Unii Lubelskiej powstało centrum biurowo-handlowe.

  Supersam zapisał się jednak w pamięci warszawianek i warszawiaków, a także miłośniczek i miłośników architektury modernizmu. Był naprawdę wybitny. Swoją drogą, za konstrukcję odpowiadał inżynier Wacław Zalewski, który pracował przy katowickim Spodku.

  Kubek bez ucha Supersam wpisuje się w kolekcję ikon architektury – mamy ich kilka w sklepie. Poklikajcie w tagi, sprawdźcie dział Kolekcje, pokręćcie się po stronie, a na pewno skompletujecie zestaw marzeń. Wzory związane z Warszawą mamy w wielkim wyborze. Pamiętajcie tylko, że prędko znikają i prawie nigdy nie wracają. Zachęcamy zatem do szybkich decyzji.  Exclusive products

  Special category of products